Aktualizacja : 2023-11-29 09:40:45
Ceny detaliczne
Waluta Kupno Sprzedaż
rupia seszelskarupia seszelska SCR
0.2800
0.4500

Rupia seszelska

Aktualne kursy rupii seszelskiego do polskiego złotego w kantorze MAX w Katowicach

Walutą narodową Seszeli (Republika Seszeli) jest rupia składa się ze 100 centów. Seszele należą do grupy siedmiu krajów położonych w Afryce Wschodniej i Południowej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, których jednostki monetarne nazywane są rupiami. Prawa centrum emisyjnego należą do Banku Centralnego Seszeli, utworzonego w 1983 roku na podstawie Seychelles Monetary Authority, który funkcjonuje od 1978 roku. Rupia seszelska jest jedną z walut o średniej wartości.

Wakacje na Seszelach

W połowie XVIII wieku Seszele stały się zamorską własnością korony francuskiej i zostały nazwane na cześć generalnego kontrolera Francji, Jeana Moreau de Sechelles. Francuzi założyli na wyspie plantacje przypraw – wanilii, goździków i cynamonu oraz zaczęli masowo importować niewolników z Afryki Wschodniej. Pod koniec XVIII wieku, korzystając z rewolucyjnego zamętu we Francji, Brytyjczycy zdobyli Seszele, ostatecznie zabezpieczając archipelag dla siebie w 1814 roku. Na terytorium Seszeli, które podlegały gubernatorowi Mauritiusa, w XIX wieku używano banknotów indyjskich i mauretańskich. Po utworzeniu na początku XX wieku własnej administracji kolonii Seszeli, lokalny skarbiec zaczął emitować banknoty denominowane w rupiach seszelskich w 1914 roku. Pierwsze banknoty Seszeli były drukowane lokalnie i nie miały wyrafinowanych wzorów oraz dobrych zabezpieczeń zabezpieczeń.

Ostatnie kolonialne monety i banknoty zostały wyemitowane na Seszelach w 1975 roku. W czerwcu 1976 r. Wielka Brytania przyznała niepodległość Seszelom, wcześniej oderwała i faktycznie okupowała kilka wysp z archipelagu Seszeli. Wyspy te stały się częścią Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Pierwsza emisja banknotów i monet waluty narodowej Republiki Seszeli miała miejsce w roku niepodległości. Na banknotach i monetach rupii seszelskiej widniał portret pierwszego prezydenta Jamesa Manchema. 50 rupii 1976 Republika Seszeli

Aktualne banknoty
awers 500 scr

Banknot 500 SCR w kolorze żółtym jest banknotem o najwyższej wartości na Seszelach. Na awersie rachunku 500 rupii seszelskich znajduje się wizerunek ptaka pustułki

rewers 500 scr

Na odwrocie banknotu 500 SCR znajduje się tygrys kameleon, syczek i pszczoły.

awers 100 scr

Na awersie banknotu 100 rupii seszelskich widnieją dwa rajskie czarne muchołówki Seszeli.

rewers 100 scr

Na odwrocie banknotu 100 SCR znajdują się dwa ślimaki z pasma Aldabra i ptak z Seszeli. Aldabra to atol na Seszelach, drugi co do wielkości atol koralowy na świecie.

awers 50 scr

Ptak na przedniej stronie tej nuty 50 Seychellois Rupees to czarna papuga Seszeli. Seria banknotów datowanych na 2016 rok poświęcona jest wyjątkowej i bogatej bioróżnorodności byłej kolonii korony brytyjskiej.

rewers 50 scr

Na odwrocie zielonego banknotu 50 SCR przedstawiono dwie żaby drzewne i dwoje białookich. Wszystkie te gatunki zwierząt żyją na archipelagu Wysp Seszeli.

awers 25 scr

Banknot 25 rupii seszelskich z 2016 r. poświęcony jest wyjątkowej różnorodności biologicznej Seszeli, znajdują się trzy lokalne gatunki zwierząt znalezione na afrykańskim archipelagu wysp: sroka rudzik, ryjówka i gołąb błękitny. Zabezpieczenia obejmują specjalny rodzaj hologramu zwany kinegramem, hologramową nitkę zabezpieczającą oraz negatyw mikrotekstu „SEZELE”.

rewers 25 scr
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2001-2023 www.Kantor.Katowice.pl
Turystyka