Katowice ul. Stawowa 10 w bramie
Aktualizacja : 2022-08-29 16:21:50
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
rupia lankijskarupia lankijska LKR0.00800.0300

Rupia lankijska

Aktualny kurs rupii lankijskiej do polskiego złotego w kantorze MAX w Katowicach.

Rupia tamilski: ரூபாய் jest oficjalnym środkiem płatniczym Sri Lanki, dzieli się na 100 centów, kod międzynarodowy to LKR, waluta jest drukowana przez Narodowy Bank Sri Lanki, zwykle zapisywana jako ₨ (czasami forma SL₨ jest używana, aby uniknąć nieporozumień).

Bank Centralny Polski nie ustala bezpośredniego kursu rupii lankijskiej w stosunku do polskiego złotego, więc jest obliczany według kursu krzyżowego - przez euro lub dolara amerykańskiego.

Biuro Podróży MAX Katowice

W 1826 r. funt brytyjski stał się oficjalną walutą Cejlonu, zastępując rixdolara cejlońskiego po kursie 1 funt = 13 riskdollarów. W użyciu były również brytyjskie srebrne monety. Banknoty funtowe pojawiły się w 1827 roku, zastępując rixdolary. Rixdollary zostały ostatecznie wycofane z obiegu w czerwcu 1831 roku. Rupia indyjska stała się standardową monetą Cejlonu 26 września 1836 roku, kiedy Cejlon wszedł do indyjskiego obszaru walutowego. Funty były używane do 1836 roku wraz z rupiami. W obiegu były brytyjskie srebrne monety, a rachunki były prowadzone w funtach, szylingach i pensach. Płatności dokonywano w rupiach i annach po stałej stawce 2 szylingów za rupię (1 funt = 10 rupii). Bank of Cejlon stał się pierwszym prywatnym bankiem na wyspie, który emitował banknoty (1844), banknoty skarbowe wyszły z obiegu w 1856 roku. 18 czerwca 1869 r. rupia indyjska stała się oficjalną walutą. 23 sierpnia 1871 r. rupia została zamieniona na dziesiętny system miar. Dlatego jedynym prawnym środkiem płatniczym na Cejlonie była rupia 100 centów. Stało się to 1 stycznia 1872 r., kiedy zastąpił on brytyjską walutę po kursie 1 rupia = 2 szylingi 3 pensy.

Aktualne banknoty

awers 20 lkr

20 rupii awers - na środku znajduje się rysunek przedstawiający widok portu w Colombo widziany obecnie w historii. Ptak, który pojawia się po prawej to sowa serendibowa (Otus thilohoffmanni). Motyl, który pojawia się w lewym dolnym rogu, to Baronet (Symphaedra nais).

rewers 20 lkr

20 rupii Sli Lanki rewers - kiedy tył banknotu jest oglądany pionowo, pośrodku znajduje się tradycyjny tancerz Ves Netuma tańczący do melodii perkusisty Geta Bera obok niego. Punkalasa, czyli „garnek obfitości”, który jest symbolem dobrobytu, znajduje się w prawym górnym rogu notatki. Po prawej stronie nuty pojawia się Liya Vela, czyli „stylizowany motyw kwiatowy”.

awers 50 lkr

Na środku banknotu znajduje się nowo wybudowany most w Manampitiyi. Na lewo od nowego mostu hest dawniej używany most, po którym jeździły zarówno pociągi, jak i inne pojazdy. Powyżej widnieje słaba wizualizacja historycznego łukowego mostu kolejowego. Ptak po prawej stronie banknotu to lankijska muchołówka niebieska (Eumyias sordida). Motyl po lewej to Blue Oakleaf (Kallima philarchus).

rewers 50 lkr

Rewers 50 rupii Sri Lanki - tancerz Vadiga Patuna (który należy do tradycji tańca dolnego kraju) tańczy do melodii perkusisty Yakbera, grając na swoim bębnie Yakbera po lewej stronie tancerza. Kamień strażniczy Punkalasa, czyli „garnka obfitości”, który jest symbolem dobrobytu, znajduje się w prawym górnym rogu notatki. Po prawej stronie nuty pojawia się Liya Vela, czyli „stylizowany motyw kwiatowy”.

awers 100 lkr

W centrum banknotu znajduje się projekt elektrowni węglowej Norochcholai, nad którą znajduje się wodospad Laxapana z kablami, które przenoszą energię wytwarzaną przez wodospad. Ptak po prawej to gawędziak pomarańczowodzioby Sri Lanki (Turdoides rufescens), a motyl po lewej to jesienny liść (Doleschallia bisaltidae).

rewers 100 lkr

Rewers 100 rupii Sri Lanki - banknot przedstawia wizerunek perkusista Mrdangam siedzi i gra na swoim bębnie. Po jego prawej stronie stoi tancerz Bharatanatyam. Kamień ochronny Naga (siedmiogłowa kobra) znajduje się w prawym górnym rogu. Po prawej stronie pojawia się podwójny kwiatowy wzór o nazwie „Dvithva Liya Vela”.

awers 500 lkr

Awers banknotu 500 rupii lankijskich - przedstawione są bliźniacze wieże World Trade Center oraz siedziba główna Bank of Ceylon w Kolombo. Na prawo od tego obrazu znajduje się starożytna świątynia buddyjska zwana „Lankathilake Viharaya” w Kandy. Ptak po prawej stronie to lankijska papuga szmaragdowa (Layard’s Parakeet – Psittacula calthropae), a motyl po lewej to Ceylon Indigo Royal (Tajuria arida).

rewers 500 lkr

Rewers banknotu 500 rupii Sri Lanka przedstawia tancerza Thelme Netuma z perkusistą Yak Bera po jego lewej stronie. Kamień obronny Padmanidhi znajduje się w prawym górnym rogu. Podwójny kwiatowy wzór zwany „Dvithva Liya Vela” pojawia się od góry do dołu po prawej stronie.

awers 1000 lkr

Na awersie banknotu 1000 LKR znajduje się rysunek nowo wybudowanego tunelu Ramboda. Po lewej stronie rysunku tunelu znajduje się kolejny rysunek ściany skalnej, która była przed wybudowaniem tunelu. Ptakiem, który pojawia się po prawej stronie nuty, jest wisząca papuga Sri Lanki (Loriculus beryllinus), a motylem, który pojawia się po lewej stronie nuty, jest biały pierścień (Ypthima ceylonica).

rewers 1000 lkr
awers 5000 lkr

Awers banknotu 1000 rupii lankijskich przedstawia rysunek nowo wybudowanego tunelu Ramboda. Po lewej stronie rysunku tunelu znajduje się kolejny rysunek ściany skalnej, która była przed wybudowaniem tunelu. Ptakiem, który pojawia się po prawej stronie nuty, jest wisząca papuga Sri Lanki (Loriculus beryllinus), a motylem, który pojawia się po lewej stronie nuty, jest biały pierścień (Ypthima ceylonica).

rewers 5000 lkr
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2001 www.Kantor.Katowice.pl
Turystyka